Sort by

idgey has logged 977 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man of the World

Man of the World

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
La Bohème

La Bohème

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
So You Want to Build a House

So You Want to Build a House

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Fish

How to Fish

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Heart

The Great Heart

1938
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Scandal at Scourie

Scandal at Scourie

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Mom for Christmas

A Mom for Christmas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two Weeks with Love

Two Weeks with Love

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Date with Judy

A Date with Judy

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Berry's Country House at Christmas

Mary Berry's Country House at Christmas

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disney Parks Magical Christmas Day Parade

Disney Parks Magical Christmas Day Parade

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Recess Christmas: Miracle On Third Street

Recess Christmas: Miracle On Third Street

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Radio City Christmas Spectacular

Radio City Christmas Spectacular

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Santa Claus

Mrs. Santa Claus

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wonderful World of the Brothers Grimm

The Wonderful World of the Brothers Grimm

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

1939
×
★★
Read the review Edit this entry