Sort by

idgey has logged 90 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dream Killer

Dream Killer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glimpses of Western Germany

Glimpses of Western Germany

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
'Til We Meet Again

'Til We Meet Again

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miracle in the Rain

Miracle in the Rain

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
So You Want to Play the Piano

So You Want to Play the Piano

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Guys Named Mike

Three Guys Named Mike

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Playlands of Michigan

Playlands of Michigan

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brother Rat

Brother Rat

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fanny

Fanny

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Book and the Rose

The Book and the Rose

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Comrade X

Comrade X

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Yank in the R.A.F.

A Yank in the R.A.F.

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grand Canyonscope

Grand Canyonscope

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
$1000 a Minute

$1000 a Minute

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Speedway

Speedway

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sea of Grass

The Sea of Grass

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Break of Hearts

Break of Hearts

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Sleep

How to Sleep

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Chase

The Chase

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Boy in the Plastic Bubble

The Boy in the Plastic Bubble

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Brasher Doubloon

The Brasher Doubloon

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pony Express Days

Pony Express Days

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Enchanted Cottage

The Enchanted Cottage

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Golden Touch

The Golden Touch

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry