• Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

    Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

    ★★★★★

    Another one I used to watch all the time but haven't seen in ages which is shocking considering how often my husband and I quote this one ("The dishes are done, man!" "I'm right on top of that Rose!" "Talks like chewing her face" "I've never been to Santa Barbara"...). It's held up well. Yeah, the plot is quite preposterous but it's a lot of fun and has a lot of heart and sometimes you need some preposterous in your life.

  • Muppet*Vision 3-D

    Muppet*Vision 3-D

    ★★★★★

    The new theater seats are lovely

  • Cry-Baby

    Cry-Baby

    ★★★★

    Another blast from my past. Y'all have no idea how many times I watched this movie during my Johnny Depp phase but it's another one I haven't seen in *years.* I forgot how campy and fun this was. The scene in the orphanage -- only John Waters! I love him so.

  • Mermaids

    Mermaids

    ★★★★½

    It's been ages since I've seen this which is a real shame because it's even better than I remember. I used to watch this all the time back when I was in high school but probably haven't seen it in a good 15 or more years. It hits different now. I notice all the little things that I never picked up on before and I can really appreciate how perfectly cast this is. Everyone has such wonderful chemistry with one…

  • Always Together

    Always Together

    ★★

    The premise sounded like fun but the execution fell flat -- there were a few fun moments and I enjoyed spotting the cameos but overall very meh.

  • The Rains Came

    The Rains Came

    ★★★

    The special effects and Myrna Loy are both spectacularly impressive in this. Some of the other casting choices are definitely a product of their time. It started off rather slow and I wasn't really feeling it but once disaster struck it found its footing and held on.

  • The Art of Getting By

    The Art of Getting By

    ★★

    Wow. Privileged whiny white boy decides not to bother living because someday he'll day. Never met a kid I wanted to slap around more. Emma Roberts was good at least.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Perfection.

  • Wish

    Wish

    ★★★★★

    I absolutely loved it! I loved the good vs evil, the nods to all the previous Disney classics, the characters -- all of it. I loved Star floating around booping noses and, of course, BUNNIES!!! A friend saw it yesterday and said the die-hard Disney freaks will love it and that's me!!! And I did.

    Also, Happy Thanksgiving to all my Letterboxd friends who celebrated today!

  • About Schmidt

    About Schmidt

    ★★★½

    Nicholson is marvelous in this. I know this guy. I'm related to this guy. All the performances in this were excellent. I was hoping for a better resolution between him and Jeannie but that's just the sap in me.

  • Hail the Conquering Hero

    Hail the Conquering Hero

    ★★★½

    Absolutely bonkers plot but it's just so damn charming you don't even care. Everyone in this is so lovely that it actually starts to seem plausible.

  • Sullivan's Travels

    Sullivan's Travels

    ★★★★½

    WOW! Major tonal shift there -- did not see that coming. Both the screwball comedy was delightful and the big twist hit very hard probably because it was such a shock. I can't believe it took me this long to see this. I wasn't sure about it when it first started but it quickly hooked me and then I was riveted.