Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Beyond The Mind's Eye

Beyond The Mind's Eye

1992
×
Edit this entry  
13
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nightmare Weekend

Nightmare Weekend

1984
×
★★
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jungle Trap

Jungle Trap

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hypnotic Eye

The Hypnotic Eye

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Satan's Black Wedding

Satan's Black Wedding

1976
×
★★½
Edit this entry  
05
A Mummy's Love

A Mummy's Love

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
Carla's Island

Carla's Island

1981
×
Edit this entry  
01
La légende de la soie

La légende de la soie

1951
×
Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naval Combat in Greece

Naval Combat in Greece

1897
×
Edit this entry  
28
Black Lizard

Black Lizard

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
26
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
Mauvaises herbes

Mauvaises herbes

1897
×
Edit this entry  
21
Premutos: The Fallen Angel

Premutos: The Fallen Angel

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
Edit this entry  
20
Carmaux: Drawing Out the Coke

Carmaux: Drawing Out the Coke

1896
×
Edit this entry  
20
Nervy Nat Kisses the Bride

Nervy Nat Kisses the Bride

1904
×
Edit this entry  
20
Another Job for the Undertaker

Another Job for the Undertaker

1901
×
Edit this entry  
20
Good Evening Dear Husband: A Duel

Good Evening Dear Husband: A Duel

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Road Sign

Road Sign

2021
×
Edit this entry  
16
Unbalance

Unbalance

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Maniac Chase

Maniac Chase

1904
×
Edit this entry  
15
A Gaze in Summer-1942

A Gaze in Summer-1942

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Poem Field No. 1

Poem Field No. 1

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Reindeerspotting: Escape From Santaland

Reindeerspotting: Escape From Santaland

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom from Space

Phantom from Space

1953
×
Edit this entry  
09
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 01 - Operation Capture the Slit-Mouthed Woman

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Distance-Landscape: House

Distance-Landscape: House

2010
×
Edit this entry  
04
Senritsu Kaiki File Kowasugi! Preface: True Story of the Ghost of Yotsua

Senritsu Kaiki File Kowasugi! Preface: True Story of the Ghost of Yotsua

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Untitled Al Gore Documentary

Untitled Al Gore Documentary

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
Edit this entry  
29
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Reign: Curse of the Yoma

Blood Reign: Curse of the Yoma

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Animal World: Anteater

Animal World: Anteater

2020
×
Edit this entry