• The Hypnotic Eye

    The Hypnotic Eye

    ★★★

    the best beat poetry scene in any movie

  • A Mummy's Love

    A Mummy's Love

    ★★★½

    With a screenplay penned by Yozo Tanaka (a member of Suzuki's 'Group of Eight'; a noted collaborator on the Taisho trilogy), adapted from a work by Fumiko Enchi (one of the most notable female authors from 20th century Japan), A Mummy's Love is like a bite-sized Taisho tale in of itself. Check it out, if you can. Misako Watanabe has a great performance. I get the sense from these supernatural TV dramas that Suzuki also really enjoyed using imposed, partially dissolved footage.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    Freddy Got Fingered Deadpool = The Matrix Resurrections 

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★

    diminishing returns

  • Farewell, My Lovely

    Farewell, My Lovely

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pros
    + Mitchum is great in the role. He brings a sadness to the Marlowe character that’s missing in the original film. He’s maybe a decade too old for the role, but the velvety voiceover makes up for it. 
    + The film’s depiction of pre-WWII LA feels more grounded overall, but not in all aspects (such as the random shootings that occur).
    + All the side characters have a greater sense of depth. Moose Malloy, for instance, feels more like…

  • Premutos: The Fallen Angel

    Premutos: The Fallen Angel

    ★★★

    probably the most ambitious splatter movie i’ve seen. unfortunately, the ambition brings an unfocused result, on top of the worst English dub for any film i’ve ever seen. can’t wait to check out the new blu-ray release!

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★★

    About Ten Years Ago: I am watching Dawn of the Dead off a fan upload on YouTube. My favorite scene is the one where the zombies grab the biker and pull him out of the blood pressure test machine.

    Tonight: I am watching Dawn of the Dead at the Aero Theatre. As I walk up out of the auditorium to leave his Q&A, (an admittedly tipsy) Ken Foree says his favorite scene is “the one where people keep getting up to leave the theatre” and (jokingly (as us Americans do)) declares that he is almost prepared to shoot me. 

    🇺🇸🇺🇸🇺🇸HAPPY BLACK FRIDAY🇺🇸🇺🇸🇺🇸

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    Denis really showed his hand as a director that adheres to the Prometheus school of filmmaking

  • The Fang in the Hole

    The Fang in the Hole

    ★★★½

    in the hole... in the hole...

  • Horror Express

    Horror Express

    ★★★½

    one of the most beat-up prints i’ve ever seen at the horrorthon. I live for this goofy shit

  • House of Wax

    House of Wax

    ★★★

    this film capitalizes on my greatest fear: being stalked and murdered by Andrew W.K.

  • Manos: The Hands of Fate