Sort by

IdlyBlue has logged 284 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Exposure: The TV-Show

Love Exposure: The TV-Show

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Au revoir l'été

Au revoir l'été

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Threads - Our Tapestry of Love

Threads - Our Tapestry of Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
River's Edge

River's Edge

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
No Longer Human

No Longer Human

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Tezuka's Barbara

Tezuka's Barbara

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★½
Edit this entry  
21
The Sion Sono

The Sion Sono

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love and Other Cults

Love and Other Cults

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Someone

Someone

2016
×
★★
Edit this entry  
20
A Beloved Wife

A Beloved Wife

2019
×
★½
Edit this entry  
20
The Werewolf Game: Crazy Fox

The Werewolf Game: Crazy Fox

2015
×
Edit this entry  
19
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
½
Edit this entry  
19
Sawako Decides

Sawako Decides

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Goodbye to Our Kindergarten

Goodbye to Our Kindergarten

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Air Girl

Air Girl

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The End of Summer

The End of Summer

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Traces of Sin

Traces of Sin

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Villain

Villain

2010
×
★★
Edit this entry  
17
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Death Note: The Last Name

Death Note: The Last Name

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Death Note

Death Note

2006
×
★½
Edit this entry  
17
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Kakera: A Piece of Our Life

Kakera: A Piece of Our Life

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Last Letter

Last Letter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rage

Rage

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
My Teacher

My Teacher

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Laplace's Witch

Laplace's Witch

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Fireworks

Fireworks

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – The Village Bride

Star Wars: Visions – The Village Bride

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – The Ninth Jedi

Star Wars: Visions – The Ninth Jedi

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – The Duel

Star Wars: Visions – The Duel

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – The Elder

Star Wars: Visions – The Elder

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – Lop & Ochō

Star Wars: Visions – Lop & Ochō

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – Akakiri

Star Wars: Visions – Akakiri

2021
×
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – T0-B1

Star Wars: Visions – T0-B1

2021
×
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – The Twins

Star Wars: Visions – The Twins

2021
×
½
Edit this entry  
16
Star Wars: Visions – Tatooine Rhapsody

Star Wars: Visions – Tatooine Rhapsody

2021
×
Edit this entry  
15
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Diner

Diner

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Confessions

Confessions

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★
Edit this entry