claire has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Machine

Happy Machine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lights

Lights

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaiba

Kaiba

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Walk

A Walk

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bowery

The Bowery

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Frog Went A-Courting

Mr. Frog Went A-Courting

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Dirdy Birdy

The Dirdy Birdy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Edit this entry  
25
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry