• The Quiet Ones

    The Quiet Ones

    Sam Clafin is cute, but my nap was better watching this film.

  • Risky Business

    Risky Business

    ★★★

    This film is what Avril Lavigne was trying to say when she sings "All my life I've been good, but now I'm thinking what the hell".

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    ★★★

    This movie is gayer than the High School Musical 2 baseball scene.
    I feel like there's no plot in this film, they're just enjoying their time having fun in the 80s.
    I really enjoyed the film, fun and funny.

  • Iron Will

    Iron Will

    ★★★★

    First I love fruitcake. Second I cried my eyes out in the scene that Gus is hurt. I'm a sucker for this type of movie. Loved every second of it. A really emotional Disney film.

  • The Stylist

    The Stylist

    ★★★★

    She's the hair stylist, but who does her hair? Claire didn't do anything wrong, she was just trying a new hair style. What's wrong with that?
    An amazing film! I wasn't expecting being this good, I love it every second of it.

  • Boys from County Hell

    Boys from County Hell

    ★★★

    Wow! That's a great and different story about vampires. I really enjoyed this film, horror with comedy and everything worked really well. As bonus we have Jack Rowan being a cutie.

  • Cheaper by the Dozen 2

    Cheaper by the Dozen 2

    ★★★

    Not the conservatives in the movie theater scene. Can't two grown up men enjoy their time together without looking gay? I would like Tom and Jimmy being a couple.
    This is a good film, I mean is not better than the first, but still good.

  • Cheaper by the Dozen

    Cheaper by the Dozen

    ★★★★

    This movie is a cinematic masterpiece. Films like this one are made once in a blue moon. Great memories, I remember watching it as a kid and thinking that would be amazing have eleven siblings. Now as an adult, I actually know that it's a terrible idea.

  • 3 Men and a Little Lady

    3 Men and a Little Lady

    ★★

    This should be a good sequel, but instead we had a terrible film compared to the first one.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★

    Great ending for a good franchise. I didn't read the books, but still enjoyed the films.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★

    Great sequel, I thought Peeta was gonna kill Katniss, but fortunately didn't happen.

  • Adventures in Babysitting

    Adventures in Babysitting

    ★★★

    I don't know if it's because of Sabrina Carpenter but I love this version of Adventures in Babysitting, for a Disney Channel Original Movie is a great remake. So funny and fun! Sabrina Carpenter and Sofia Carson have a great chemistry, they could be a couple in this movie, but we're taking about Disney, uh?