Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
isabelle

isabelle

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for isabelle
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • isabelle’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by isabelle 31 May 2022

    i laughed, i cried a number of times, i sweat, i danced, i got a shot, i ate, and i had many epiphanies

  • Luca

    Luca 2021

    ★★★★★ Watched by isabelle 02 Apr 2022

    oh they got me

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by isabelle 03 Mar 2022

    five stars for sexy people

  • Held Up

    Held Up 1999

    ★★½ Rewatched by isabelle 18 Jan 2022

    why is this a found family trope

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★ Watched by isabelle 30 Dec 2021

    arepas!!!!!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by isabelle 17 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ANDREW 💘💝💞💓💝💞💓💗💕

  • The Hating Game

    The Hating Game 2021

    ★★★★½ Watched by isabelle 10 Dec 2021

    bring back bad romcoms !!!!

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★★★½ Watched by isabelle 26 Nov 2021

    MAKKARI AND DRUIG MY BELOVEDS

  • A Perfect Day

    A Perfect Day 2006

    ½ Watched by isabelle 25 Nov 2021

    personally i think he should’ve just died

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Rewatched by isabelle 16 Nov 2021

    she’s just like me fr

  • Cinderella

    Cinderella 2021

    ½ Watched by isabelle 13 Nov 2021

    i think feminism has gone too far

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Rewatched by isabelle 13 Nov 2021

    you’re so much older and wiser and i
    i wait by the door like i’m just a kid
    use my best colors for your portrait
    lay the table with the fancy shit
    and watch you tolerate it.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11

Review Tags

4
  • christmas 2020
  • w mlif gc
  • christmas 2021
  • im counting this as a christmas movie
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro