Sort by

Ashley has logged 373 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★
Edit this entry  
06
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hugo

Hugo

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Coco Chanel & Igor Stravinsky

Coco Chanel & Igor Stravinsky

2009
×
★½
Edit this entry  
29
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Always at The Carlyle

Always at The Carlyle

2018
×
Edit this entry  
28
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Escape

The Escape

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Moonrise

Moonrise

1948
×
★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Distorted

Distorted

2018
×
★½
Edit this entry  
09
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Scenesters

The Scenesters

2009
×
Edit this entry  
06
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Edit this entry