• Carol

    Carol

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Merry Christmas wlw 🧤👞🧣👜📷📸🚬📝

  • Monster

    Monster

    ★★★½

    only films like this: driven by women's despair, how it takes flight to madness, can linger this much for me personally

    (I wanted to write it somewhere that the rape scene here is one that's rightly terrifying, not made to be titilating: thank you patty)

  • Grease

    Grease

    ★★★

    OH SAND Y BAHY BEE. SUHM DAY. when HIYai School is DONE.

  • Cats

    Cats

    ★½

    Campaigning for Jennifer Hudson Oscar 2020, made the entire thing worthwhile for me

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★½

    Margot got me ☔️

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★

    I love an ever-wandering camera ...I do.
    Also I got chills like every ten minutes but that's probably just the nostalgia

  • Venom

    Venom

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    did they actually kill Dora halfway through, like, I can’t get on board with that... I just can’t

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    awkwafina put Dwayne Johnson out of his misery lolll

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★½

    Joni said fuck xenophobia! She ‘stole’ 100k+ from a millionaire ! She was my rock the entire way thru! Toni collete I love u!! No one else could’ve pulled it off

  • Frozen

    Frozen

    ★★★★½

    this is still the best voice acting I’ve ever heard  :,)

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    //////////////::;;())))&&&@@@@@@

  • Private Life

    Private Life

    ★★★★

    Watching this felt like taking a master course in understanding the main characters’ relationship, their struggle. It really felt like I was breathing with them in this realistic and unattractive collection of heavy, yet fleeting, moments.

    And that’s real life, we try to keep the ugly private even when it’s that hard. I just wanted to write that when the end credits rolled I felt like I was actually dying///// and that’s good cinema