Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
riki

riki

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for riki
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • riki’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Scoob!

    Scoob! 2020

    Watched by riki 14 Dec, 2019

    Amanda Seyfried as daphne and Gina Rodriguez as Velma umm !!!!!!!! this is Me as a casting director

  • Tumbledown

    Tumbledown 2015

    ★★½ Watched by riki 13 Dec, 2019

    diannas so earnest in this, for the entire 4 mins she’s in it lmao :,( I’ll b watching messy films for her til I’m 59

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body 2009

    ★★★★★ Rewatched by riki 13 Dec, 2019

    watching this with Karyn/diablos commentary again and it’s !!!! beautiful, they’re so thoughtful :(

  • Life Partners

    Life Partners 2014

    ★★★½ Rewatched by riki 13 Dec, 2019

    raised millions ;(

  • The King

    The King 2019

    ★★½ Watched by riki 13 Dec, 2019

    talk shit get hit!! (beheaded)

  • Pride and Prejudice and Zombies

    Pride and Prejudice and Zombies 2016

    ★★½ Rewatched by riki 11 Dec, 2019 1

    🧠🧠🧠🧠

  • The Roommate

    The Roommate 2011

    ★★½ Watched by riki 08 Dec, 2019

    Thank you Leighton Meester for my life!

  • Frozen

    Frozen 2013

    ★★★★½ Rewatched by riki 30 Nov, 2019

    relating to miss Elsa queen of repression since 2013 god bless anna honestly

  • Frozen II

    Frozen II 2019

    ★★★½ Watched by riki 26 Nov, 2019 1

    I really really really haven’t felt this inspired since watching lady bird in theaters for the first time; genuinely an engrossing animated film, so much attention ($$$) went into this and it shows; Elsa finally letting her hair down, + into the unknown ? That energy? we ALL need that right now and that’s why this is so beautiful, hits home over and over for me. Kristen Bell I love u so much im gonna go jump off a cliff but not in a suicidal way 💨☃️❄️🤍

  • Freaky Friday

    Freaky Friday 2003

    ★★★★★ Rewatched by riki 23 Nov, 2019

    let’s do this thingy 
    You mean our wedding rehearsal?
    yeahwhatever

  • The Sure Thing

    The Sure Thing 1985

    ★★★★ Watched by riki 21 Nov, 2019

    this is worlds better than Say Anything , pls fight me

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels 2019

    ★★½ Watched by riki 19 Nov, 2019

    I’m gay, your honor

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 37

Review Tags

1
  • favorites tag
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.