• Christmas with the Kranks

    Christmas with the Kranks

    ★★

    “how long is your face going to look like that?”

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★★½

    don’t watch this during mercury retrograde it hits different 😣😣😣😣

  • Ladyworld

    Ladyworld

    ★★½

    “You can be anything to anyone.”

    I was so excited to see this, gosh, but the only memorable thing about it was maya hawkes monologue, her “🤪” face during That scene, and that final Olivia + piper scene. the score was actual puppies whining/whimpering . it was so constant i couldn’t hear any of the actors speak........ I popped this in for the strong premise, in support of a female directorial debut obvi because i love to have fun, and this was: not. but i guess that’s the point!

  • The House of the Devil

    The House of the Devil

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    *gay panic*

    Samantha, to herself: “get a grip!!!!”

    *calls 911, hangs up*
    *hyperventilates*
    *dances with headphones on & accidentally smashes a vase*
    *more gay panic*
    *orders pizza to calm down*
    *doesnt eat it*

    Samantha: “ok!!!!”
    Samantha: “get a grip”

    *more gay panic*

    💝💗💖💓💕Samantha i love u you are so strong thank u so much for representing me in your episodes of panic; I'm awash in a sea of longing for this atmospheric/new wave feel of the film as a whole and…

  • UglyDolls

    UglyDolls

    ★★

    popped this in for emma/charli ;-( but they were in like 3 mins of it, total . Kelly clarkson carries this though shes so talented

  • Juno

    Juno

    ★★★★★

    “it’s a Pilates machine”
    “Oh...what do u make with it?”
    diablo Cody i ♥️ u

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★

    Anna paquin w fangs 🥺💞💇‍♀️

  • Insidious

    Insidious

    ★★★★★

    SPEAK TO AN AGENT

  • Salt

    Salt

    ★★★½

    that scene where she’s nonchalantly dyeing her hair black in the public bathroom is my november mood

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★★

    wtf is a mango milkshake

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★★★

    *cuts to black**ringing in ear sound* *blues music feat. harsh harmonica* *jennifer garners lilting voice* *cuts to black again* *day 2823*  *extends arms* “welcome to the Dallas buyers club”  💘💗💞💗💘💓💓💝💓💗💗💞💝

  • Wish Upon

    Wish Upon

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t even really watch this I really just listened while I was cleaning my room but I actually laughed a lot at the writing lmao. the poppy mainstream soundtrack made me feel like I was in h&m so I got anxiety but then I saw sherilyn Fenn on the screen and I got invested so I sat down ,right but then sherilyn died and the rest was just flatline tbh but be careful what u wish for is right ! Give Joey king some new roles this has been my run on sentence review