RSS feed for Lothbrok
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Giovanni's Island

Giovanni's Island

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blame It on Fidel!

Blame It on Fidel!

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Damnation

Damnation

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fury

Fury

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Adam

Adam

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
23
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry