Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry