• Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    Sorry guys, i can't review this movie now, but tomorrow i will give my review for Whiplash (2014)!!

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    8.5/10


    I didn't have much time to watch anything today so I went to watch this movie for its short duration and this movie positively surprised me. Ready or Not (2019) is a great mix of horror, thriller and drama.


    The surprisingly amazing script makes you look forward to the entire movie, with scenes that leave you totally terrified, in a way that makes it impossible to take your eyes off the screen and makes you wait until the end of the scene. The photography is great too, because it manages to keep up with all the tension and desperation presented in the film.

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    10/10

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014) is one of the best films of the past decade. The film is a work of art because of its amazing editing and cinematography, incredible script, impeccable direction and brilliant performances.

    The scenes shot in a single long shot and the few cuts in the film show how spectacular the performances are, because to film these long and uncut scenes, you need a cast that can act very well, and thanks…

  • City of God

    City of God

    ★★★★★

    10/10

    "Dadinho é o caralho. Meu nome agora é zé pequeno, porra."

    Cidade de Deus (2002) is a masterpiece of Brazilian cinema for its spectacular direction, brilliant editing, incredible cinematography, unique style, impeccable performances and also for the perfect script.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    10/10

    I LOVE THIS MOVIE SO MUCH!!! THE ENDING JUST BROKE ME. 😭💔

    Portrait de la jeune fille en feu (2019) is a masterpiece of photography, screenplay, emotion and rhythm. The story of the film is charming, the photography is wonderful, the performances are amazing, the script is very good and the end of the film is beautiful. Anyway, the movie is perfect!! 😄❤️

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    9.5/10

    "Why so serious?"

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    10/10

    "Do. Or do not. Theres no try."

    I can't describe how much i love this movie. The Empire Strikes Back (1980) is one of my favorite movies of all time and my favorite sci-fi movie.

    Amazing direction, stunning visuals, good work with sound and special effects and great characters and acting.

  • 10 Cloverfield Lane

    10 Cloverfield Lane

    ★★★½

    7/10

    In my head, I like to think that Alien³ (1992) never existed and this movie is part of the Alien trilogy.

  • The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★★★

    8/10

  • Spider-Man: No Way Home
  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    7.5/10

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    8,5/10