Sort by

georgie has logged 222 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read other review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nun

The Nun

2018
×
½
Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
09
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★½
Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fast Film

Fast Film

2003
×
Edit this entry  
03
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1982
×
Edit this entry  
03
Rhythm 23

Rhythm 23

1923
×
Edit this entry  
03
Opus IV

Opus IV

1925
×
Edit this entry  
03
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★
Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry