JKGV has logged 65 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Star Superman

All Star Superman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bug Crawls

Bug Crawls

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridge

Bridge

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry