RSS feed for ilanaiguana
  • Grindhouse

    Grindhouse

    ★★★

    Planet Terror is better.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★

    The entire first half of the film is unnecessary. If only a better movie could have been made with both parts in one setting. The Doris Wishman feet references were appreciated though.

  • Little Woods

    Little Woods

    ★★★½

    A decent character study, if a bit slow and predictable. Doesn’t dive too deep.

  • Mr. & Mrs. Smith

    Mr. & Mrs. Smith

    ★★

    Let’s just say I was on a long flight.

  • Everybody Knows

    Everybody Knows

    ★★★½

    Enjoyable if slow.

  • Shaft

    Shaft

    ★★½

    Monumental for the time but very dated.

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

    Less male gaze-y and more action = better than the first one!

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    This was awesome! Not normally into action movies but Keanu Reeves is a God and the choreography was incredible. 

    Please recommend some movies in the comments! Y’all know my taste and most everything I’ve already seen I log. Thanks!

  • Wanda Sykes: Not Normal

    Wanda Sykes: Not Normal

    ★★★★½

    Wanda Sykes is hillarious and I love her ❤️. We need more recognition of queer poc comics!!!

  • Holiday

    Holiday

    ★★★★

    An arresting take on violence and power.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    Fascinating atmospheric film with incredible visuals and an important message. 

    NOTE: Some rich white assholes started complaining about the movie during the credits...how it was “boring” etc. And then got on the phone to call their restaurant reservation in the middle of the theatre. So you KNOW I had to call them out. I’ve never actually yelled at annoying people in theatres and I’ve always wanted to and this was so satisfying.

  • Late Night

    Late Night

    ★½

    For a film critiquing the cis white male run comedy scene, this film is woefully offensive. I was shocked to discover the talented Mindy Kaling wrote this, considering the plethora of stereotypes and cliches around women and people of color. The film manages to mock ageism, tokenism and progressive movements such as #metoo while claiming that it promotes equality. Why did Kaling’s character have to be inexperienced? Why did Thompson need to be more likeable? Why couldn’t the script leave…