Emilio has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beginning

Beginning

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Level Five

Level Five

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The BFG

The BFG

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry