Sort by

Emilio has logged 151 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Detective vs. Sleuths

Detective vs. Sleuths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
30
There There

There There

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slaughterhouses of Modernity

Slaughterhouses of Modernity

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Read the review Edit this entry  
16
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Causeway

Causeway

2022
×
Read the review Edit this entry