Ilia has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★
Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★½
Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★
Edit this entry  
21
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★½
Edit this entry  
20
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
Edit this entry  
12
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★½
Edit this entry  
04
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Edit this entry  
28
Track 143

Track 143

2014
×
½
Edit this entry  
27
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

×
★★★
Edit this entry  
27
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★½
Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Lucky

Lucky

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Fireworks

Fireworks

2004
×
Edit this entry  
18
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
Edit this entry  
18
Western Spaghetti

Western Spaghetti

2008
×
Edit this entry  
18
Game Over

Game Over

2006
×
Edit this entry  
18
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
Edit this entry  
17
Take the Ball, Pass the Ball

Take the Ball, Pass the Ball

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
DumbLand

DumbLand

×
Edit this entry  
16
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
Edit this entry  
15
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★½
Edit this entry  
15
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Chess Game of the Wind

The Chess Game of the Wind

1976
×
★★★★½
Edit this entry