Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Crow: Salvation

The Crow: Salvation

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
House

House

1985
×
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Edit this entry  
04
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Phantasm

Phantasm

1979
×
Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
13
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
Edit this entry  
10
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry