RSS feed for Illy

Illy has logged 44 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Transnistra

Transnistra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Traitor

The Traitor

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Homeward

Homeward

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rift

Rift

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankie

Frankie

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Gangster, The Cop, The Devil

The Gangster, The Cop, The Devil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood of My Blood

Blood of My Blood

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Chained

Chained

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Volver

Volver

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Come Together

Come Together

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★
Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning Son

Good Morning Son

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dumbo

Dumbo

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry