christy has logged 272 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood in the Mobile

Blood in the Mobile

2010
×
Edit this entry  
16
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
20
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry