• A Futile and Stupid Gesture

    A Futile and Stupid Gesture

    ★★★½

    "So, these actors don't look exactly like the real people. But come on, do you think I looked like Will Forte when I was 27? You think Will Forte is 27?"

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★

    i recognize the artistry but it was just. really boring. oscar was fucking phenomenal tho. just not rly an engaging watch.

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★★★

    u kno those movies that just make you giddyhappy? this is one of them

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★½

    mleh. back when this movie got released, i tried watching it twice, fell asleep both times, and then just gave up on it till tonight. i get why i did so now. it's ugly as sin (im not an expert in movie terminology but its soooo grey n ugly), and a lotta the character motivations are flaky at best. also not to sound like a twitter freak but marvel has way too many white dude players that look exactly the…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    absolutely fucking phenomenal holy shit

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    blah blah blah high marks. so fun.

  • The Room

    The Room

    ½

    amazing.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★½

    i would die for you taika

  • Office Space

    Office Space

    ★★★½

    i had to watch this for english (as an example of marxist class struggles, lmao) so i wasn't really expecting much, but it actually...wasn't that bad. the comedy was a bit dated (i wasn't a super big fan of aniston's character's story arc), but overall servicable, and i definitely laughed out loud at some parts. 

    plus the main guy was super cute

  • Inhumans: The First Chapter

    Inhumans: The First Chapter

    well. that was. Bad. 

    i admit it, i've been falling off of the marvel wagon for a while, but this was just genuinely so terrible that i don't really know where to start. the costuming was straight up ugly (those purple dresses...i think in this case a little bit of creative tampering is necessary, and don't even get me started on the skunk hair), the plot was riddled with holes and inconsistencies, and there was nothin remotely likeable about any of the protagonists. 

    props for filming in hawaii and using local actors as the extras, though.

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★★

    tli is on some god tier shit

  • Kingsman: The Golden Circle

    Kingsman: The Golden Circle

    ★★★

    a fun, campy, fever dream of a movie. the comic book-influences were very evident, and even tho it had its (considerable) faults, it was just fun to watch.