Sort by

clementine has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Forest

The Forest

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wendy Wu: Homecoming Warrior

Wendy Wu: Homecoming Warrior

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Play the Wind

Play the Wind

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Poltergeist

American Poltergeist

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Corporate Animals

Corporate Animals

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn

Dawn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry