Sort by

clementine has logged 185 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
B.A.P.S.

B.A.P.S.

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The KKK Boutique Ain't Just Rednecks

The KKK Boutique Ain't Just Rednecks

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Finding Christa

Finding Christa

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lucky Fish

Lucky Fish

2022
×
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry