Sort by

Benjamin has logged 425 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Village

The Village

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★
Edit this entry  
13
The Liability

The Liability

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Living

Living

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Local Legends

Local Legends

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Edit this entry  
20
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
12
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rip's Dream

Rip's Dream

1905
×
★★★
Edit this entry  
25
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★
Edit this entry  
25
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★★
Edit this entry