Sort by

Benjamin has logged 48 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
27
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
27
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Edit this entry  
27
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
Read the review Edit this entry  
27
Fencing

Fencing

1892
×
Edit this entry  
27
Fire Rescue Scene

Fire Rescue Scene

1894
×
Edit this entry  
27
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
Read the review Edit this entry  
27
Buffalo Dance

Buffalo Dance

1894
×
Edit this entry  
27
Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope

Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope

1894
×
Edit this entry  
27
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
Edit this entry  
27
The Barbershop

The Barbershop

1894
×
Edit this entry  
26
Men Boxing

Men Boxing

1891
×
Read the review Edit this entry  
26
Dickson Greeting

Dickson Greeting

1891
×
Edit this entry  
26
Carmencita

Carmencita

1894
×
Edit this entry  
26
Annabelle Butterfly Dance

Annabelle Butterfly Dance

1894
×
Edit this entry  
26
Annie Oakley

Annie Oakley

1894
×
Read the review Edit this entry  
26
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
Edit this entry  
26
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Newark Athlete

Newark Athlete

1891
×
Edit this entry  
26
Sandow

Sandow

1896
×
Read the review Edit this entry  
26
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
Read the review Edit this entry  
26
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Read the review Edit this entry  
26
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Edit this entry  
26
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Edit this entry  
26
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
26
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
26
Sioux Ghost Dance

Sioux Ghost Dance

1894
×
Edit this entry  
25
The Ant Bully

The Ant Bully

2006
×
★★
Edit this entry  
24
Metal Detector Maniac

Metal Detector Maniac

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stand Out: An LGBTQ+ Celebration

Stand Out: An LGBTQ+ Celebration

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry