Sort by

Jeffrey Rex has logged 449 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read prior review Edit this entry  
31
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Olsen Gang's Big Score

The Olsen Gang's Big Score

1972
×
Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Summer of '92

Summer of '92

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry