Sort by

ké has logged 367 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bem-Vinda a Quixeramobim

Bem-Vinda a Quixeramobim

2022
×
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
24
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Edit this entry  
15
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Ana e Vitória

Ana e Vitória

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eduardo and Monica

Eduardo and Monica

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brazil 2002: The Real Story

Brazil 2002: The Real Story

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
Edit this entry  
01
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slumberland

Slumberland

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elena

Elena

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★
Edit this entry  
03
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Getulio

Getulio

2014
×
★½
Edit this entry  
26
Lula, the Son of Brazil

Lula, the Son of Brazil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry