• Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★★

    I’m so pleased to own this movie and watch it every time it rains like I did tonight.

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    Technically I watched this 5 times today. But shhhhhhh

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★★

    I wish Emily would stab the boyfriend for Andy

  • The Wedding Planner

    The Wedding Planner

    ★½

    Mmmmm I’m starting to realize why RomComs don’t get made anymore. It’s because they started to get Real Bad. And this is NOT nostalgia bias because I hadn’t SEEN so many of the Classic RomComs before this year... This one is just.. sexist and corny (in the bad way) and no one is particularly likable??? Besides Massimo. Who is a perfect angel and must be protected at all costs!

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★½

    The only lovable person in this movie is George (Rupert Everett) and in fact the only good scenes feature him.

  • Sleepless in Seattle

    Sleepless in Seattle

    ★★★½

    I think my favorite scene is when Annie goes to visit her brother and he tells her in a deadpan voice that soulmates don’t exist and then she sits on his piano (sour note).

  • Murder on the Orient Express

    Murder on the Orient Express

    An over complicated unsubtle action movie remake of a classic book and classic movie. The power in the cast can’t even save it because unfortunately none of them are given a decent script to work from. Please if you don’t want to read the book at least watch the 1974 movie instead.

  • The Lizzie McGuire Movie

    The Lizzie McGuire Movie

    ★★★½

    That chaste little kiss was the hottest thing ever to 11 year old me

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★

    It’s fine. Solid as hell performance from Curtis acting as Lohan. And Lohan does a pretty great job of acting like Curtis. But it’s peak early 00’s and that’s still a little too embarrassing for me. I mean... a Simple Plan cover of Happy Together? I’m cringing for the next twenty years.

  • Definitely, Maybe

    Definitely, Maybe

    ★★½

    Isla Fisher is the best part of this movie. All two and a half stars to her.

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    Please understand. This movie is perfect and I’ll keep rewatching it lol

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    I wasn’t planning to watch this again on my flight home but I just wanted to be comforted by it.