Sort by

ImmigrantFilm has logged 316 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zama

Zama

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Commando

Commando

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gamer

Gamer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ape

Ape

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skip Day

Skip Day

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Funnel

Funnel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry