Sort by

ImmigrantFilm has logged 388 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sabaya

Sabaya

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Yelling Fire In An Empty Theater

Yelling Fire In An Empty Theater

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry