Scott has logged 1,123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
The Trip to Squash Land

The Trip to Squash Land

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Zatoichi

Zatoichi

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★
Edit this entry  
28
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Feast of Love

Feast of Love

2007
×
★★
Edit this entry  
27
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
Lenny

Lenny

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rainbow

The Rainbow

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Batman vs. Two-Face

Batman vs. Two-Face

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
Sayonara

Sayonara

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Pork Chop Hill

Pork Chop Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Startup.com

Startup.com

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★
Edit this entry  
19
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★½
Edit this entry