Scott has logged 1,452 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
True Crime

True Crime

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
27
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
The Informer

The Informer

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★
Edit this entry  
24
The 2nd

The 2nd

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hollywood Homicide

Hollywood Homicide

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucky Luciano

Lucky Luciano

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Body

Body

2015
×
★★
Edit this entry  
21
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Indian Runner

The Indian Runner

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Miss Annie Rooney

Miss Annie Rooney

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★
Edit this entry  
19
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★
Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★
Edit this entry  
18
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★
Edit this entry  
18
California Typewriter

California Typewriter

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry