Michael has logged 555 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jexi

Jexi

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★½
Edit this entry  
29
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Venus

Venus

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spun

Spun

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Z Channel: A Magnificent Obsession

Z Channel: A Magnificent Obsession

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
Edit this entry  
28
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dirk Diggler Story

The Dirk Diggler Story

1988
×
Edit this entry