Sort by

Michael has logged 872 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
China Girl

China Girl

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Love & Sex

Love & Sex

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
29th Street

29th Street

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Evil

Evil

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Duck Season

Duck Season

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Children

The Children

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Apostle

The Apostle

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
A Home at the End of the World

A Home at the End of the World

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
God is the Bigger Elvis

God is the Bigger Elvis

2012
×
Edit this entry  
13
Where the Boys Are

Where the Boys Are

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
Edit this entry  
12
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Louis Theroux: America's Most Hated Family in Crisis

Louis Theroux: America's Most Hated Family in Crisis

2011
×
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
Edit this entry