Sort by

Marianna has logged 230 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Elena

Elena

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Project

Tokyo Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Remember You

I Remember You

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry