Marianna has logged 31 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
★½
Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★½
Edit this entry  
24
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Circle

Circle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Six Degrees of Celebration 3

Six Degrees of Celebration 3

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Six Degrees of Celebration 2

Six Degrees of Celebration 2

2011
×
★★★½
Edit this entry