Marianna has logged 27 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Proxima

Proxima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shutter

Shutter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1BR

1BR

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry