• Electrick Children

    ★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Splitscreen: A Love Story

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Weighting

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★★½

  • Wild Child

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Stardust

    ★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • This Film Is Not Yet Rated

    ★★★★

  • Trudell

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

  • The Notebook

  • The Cat in the Hat

  • The Room

  • Lilo & Stitch

  • Amélie

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • Funny Games

  • Hoop Dreams

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • To Live

    ★★★★

  • It

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Always

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Talking Heads

  • Animal House

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Graduate

  • Blow-Up

  • Persona

  • The Battle of Algiers

  • La Jetée

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Imitation of Life

  • St. Louis Blues

  • Un Chien Andalou

  • Entr'acte

  • The Birth of a Nation

  • Onesime, Clockmaker

  • Making an American Citizen

  • The Girl and Her Trust

  • Max Takes Back His Freedom

  • Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

  • The Lonedale Operator

  • Nero. Or the Fall of Rome

  • The Policemen's Little Run

  • Dream of a Rarebit Fiend

  • The Great Train Robbery