Sort by

mart has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry