Sort by

Ava has logged 502 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001 Maniacs

2001 Maniacs

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read prior review Edit this entry  
08
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Within a Minute: The Making of Episode III

Within a Minute: The Making of Episode III

2005
×
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rabid

Rabid

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry