Ava has logged 68 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
Edit this entry  
26
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent

Silent

2014
×
Edit this entry  
23
Bad Ben

Bad Ben

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Belong Together

We Belong Together

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ones Below

The Ones Below

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emelie

Emelie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

2018
×
Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Child Molester

The Child Molester

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manuer

Manuer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry