Sort by

Ava has logged 66 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thingu

Thingu

2012
×
Edit this entry  
28
Limbo: The Organized Mind

Limbo: The Organized Mind

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Thingu

Thingu

2012
×
Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw V

Saw V

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalked by My Doctor: The Return

Stalked by My Doctor: The Return

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Redd Inc.

Redd Inc.

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Edit this entry