adam has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Picture Day

Picture Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry