india has logged 55 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1408

1408

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry