RSS feed for Chris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Edit this entry  
26
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★½
Edit this entry  
25
Dirty John, The Dirty Truth

Dirty John, The Dirty Truth

2019
×
Edit this entry  
24
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★½
Edit this entry  
23
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★½
Edit this entry  
17
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fyre

Fyre

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Denial

Denial

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
½
Edit this entry